57 / 2023
Maja Gostič
Spominki na ljubezen daleč stran: vsakdanji predmeti z velikim pomenom
Avtorica v članku raziskuje vlogo vsakdanjih predmetov v zvezah na daljavo, ki povezujejo dva geografsko oddaljena partnerja. Študija se osredotoča na zveze na daljavo v Evropi in temelji na intervjujih z ljudmi v tovrstnih odnosih. Avtorica obravnava eno izmed praks ustvarjanja partnerjeve abstraktne prisotnosti, imenovano prepoznavanje sentimentalne vrednosti predmetov. Kot del razvijanja in ohranjanja intimnosti v odnosu se predstavljanje partnerjeve prisotnosti krepi s čustvenimi predmeti. Članek prispeva k presečišču materialne kulture in študij mobilnosti z raziskovanjem vloge predmetov pri čustvenem povezovanju geografsko oddaljenih partnerjev.
Ključne besede: čustveni predmeti, zveze na daljavo, ljubezen, intimnost, abstraktna prisotnost
Več ...
Vsakdanji predmeti, ki nas obdajajo v življenju, imajo lahko veliko čustveno vrednost. Ljudje jim pripisujemo različne pomene in jih dojemamo kot mostove do krajev, občutkov in časov. Večina nas obeša predmete na stene, hrani albume s fotografijami ali nosi podedovan kos nakita. Avtorica v članku raziskuje vlogo vsakdanjih predmetov v zvezah na daljavo, ki povezujejo dva geografsko oddaljena partnerja. Veliko sodobnih parov v zahodnih družbah pozne moderne namreč živi fizično narazen, čemur pravimo zveza na daljavo. Pari lahko živijo geografsko ločeno zaradi študijske in delovne mobilnosti, saj globalna družba ponuja več možnosti za uresničevanje izobraževalnih in poklicnih ciljev kot pretekla obdobja. Paleta možnosti za povezovanje z ljubljenimi v času in prostoru sicer omogoča lažje vzdrževanje odnosov na daljavo, ker pa so v romantičnih razmerjih fizične oblike intimnosti (npr. dotik, objem, spolni stik) ravno tako pomembne kot psihološke (npr. samorazkrivanje), je vredno raziskati, kako jih partnerji kompenzirajo na daljavo.
Glavni cilj prispevka je raziskati vlogo čustvenih predmetov kot prakse ustvarjanja abstraktne prisotnosti partnerja. Avtorica obravnava eno od šestih praks ustvarjanja partnerjeve abstraktne prisotnosti, imenovano prepoznavanje sentimentalne vrednosti predmetov. Druge prakse so še 1) virtualna komunikacija, 2) virtualne aktivnosti in rituali, 3) virtualna spolnost, 4) načrtovanje obiskov in 5) pošiljanje paketov presenečenj, vendar v tem članku niso podrobneje obravnavane. Predstavljeno gradivo z ugotovitvami je del večjega projekta, v katerem avtorji raziskujejo, kako ljudje doživljajo, razvijajo in ohranjajo intimnost v zvezah na daljavo. Udeleženci raziskave so delili različne izkušnje z vsakdanjimi predmeti, od zapuščenih oblačil, ki še vedno dišijo po ljubljeni osebi, do pozabljene pistacijeve lupine pod žimnico. Enajst od osemnajstih udeležencev je poročalo, da ima vsaj en tak predmet, pričujoči članek pa se osredotoča na izseke intervjujev petih udeležencev. Ob obravnavanih tematikah so iz intervjujev izbrani določeni citati, ki povedno prikazujejo teoretična izhodišča in povezujejo spoznanja predhodnih raziskav z ugotovitvami pričujoče študije.
Sinteza ugotovitev nakazuje, da so pari razvili celostno soočanje s pomanjkanjem fizične prisotnosti partnerja, kjer je ključna uporaba domišljije. Zamišljanje partnerjeve prisotnosti, vonja, bližine ali pogleda se krepi s pomočjo čustvenih predmetov s sentimentalno vrednostjo. Vrednosti jim ne dajejo estetika, oblika ali cena, temveč spomin na to, kdaj je bil predmet podarjen ali narejen. Pričevanja nakazujejo, da je lahko izdelovanje skupnih predmetov prepoznano kot praksa ljubezni, ki krepi vez med dvema posameznikoma. Z drugimi besedami, ti predmeti v očeh lastnika pridobijo vrednost zaradi povezav, ki jih imajo s svojo preteklostjo (npr. romantični spomin na partnerja), zaradi tega, kar predstavljajo v sedanjosti (npr. ljubezen med njima), in zaradi njihovega pomena za prihodnost (npr. zamišljanje skupnega življenja). Tako lahko nekomu na videz nepomemben predmet postane »neprecenljiv«, spet drugemu pa predstavlja le vsakdanji predmet ali celo smet (npr. zgodba o pistacijevi lupini). Predmeti torej niso zgolj predmeti; vsebujejo pomene, ki so globoko zakoreninjeni v čustvenih plasteh in se spreminjajo v dele nas samih.