55 / 2022
Vesna Đikanović
Med dobrodelnostjo in politiko: nekateri vidiki prizadevanj jugoslovanskih priseljencev v ZDA za pomoč domovini
Članek se ukvarja z različnimi vidiki humanitarnega angažmaja jugoslovanskih priseljencev v ZDA med drugo svetovno vojno. Poleg tega si članek prizadeva predstaviti določene politične, ideološke in etničnonacionalne poglede, kot so se razkrivali skozi proces organiziranja, sodelovanja in angažmaja v humanitarnih akcijah. V članku so predstavljene aktivnosti Združenega odbora južnih Slovanov Amerike, organizacije, ki si je prizadevala za pošiljanje pomoči porušeni domovini. Posveča se tudi vprašanju natovarjanja jugoslovanske ladje s humanitarno pomočjo partizanom in civilistom v osvobojenih delih Jugoslavije.
Ključne besede: Združeni odbor južnih Slovanov Amerike, Vojni fond pomoči Američanov južnoslovanskega porekla, jugoslovansko priseljenstvo, humanitarna pomoč
Več ...
Med drugo svetovno vojno se je zdelo, da se noben vidik političnega aktivizma ne more izogniti politični zaznamovanosti. V prvih dneh po razpadu Jugoslavije je področje humanitarnega dela ponujalo podobo enotnosti in sodelovanja. Humanitarno delo, pri katerem je takoj sodelovalo tudi veliko število priseljencev, je kmalu vključevalo številne aktivnosti, ki so se vse bolj spreminjale v izražanje političnih, nacionalističnih in ideoloških prepričanj. Nasprotujoča si stališča in politične preference so ponovno prišli do izraza, ko sta Združeni odbor južnih Slovanov Amerike (UCSSA) in novoustanovljena dobrodelna organizacija, Vojni fond pomoči Američanov južnoslovanskega porekla (WRFASSD) izvajali operacije pošiljanja pomoči osvobojenim delom Jugoslavije. Na pripravljenost posameznih etničnih skupin za sodelovanje v kampanji natovarjanja ladje s pomočjo so vplivali njihovi različni pogledi na prihodnost skupne države.
Na drugi strani je odbor UCSSA hkrati izkoriščal humanitarno delo za politično propagando v korist narodnoosvobodilnega boja (NOB). Kampanja natovarjanja jugoslovanske ladje s pomočjo jim je ponujala priložnost za uresničitev tako dobrodelnih kot političnih ciljev. Na koncu težko pričakovana ladja ni pristala v newyorškem pristanišču – vseeno pa so partizani in civilisti v Jugoslaviji pomoč dobili po drugih kanalih.