54 / 2021
Mohammad Riduan Parvez
Družbena stigma in Covid-19: Izkušnje bangladeških povratnikov iz Italije
Izbruh pandemije Covida-19 je povečal socialno diskriminacijo migrantov po vsem svetu. Premalo pa so raziskane oblike družbene stigme, s katero se soočajo migranti povratniki v svojih domačih deželah. Članek na podlagi poglobljenih intervjujev z bangladeškimi migranti, ki so se med pandemijo vračali iz Italije, analizira njihove izkušnje z diskriminacijo in družbenim nadlegovanjem v Bangladešu. Študija, ki izhaja iz Linkovega in Phelanovega (2001) konceptualnega okvira socialne stigme, ugotavlja, da se migranti povratniki soočajo z različnimi oblikami družbenega nadlegovanja in stigmatizacije, vključno z etiketiranjem, s stereotipizacijo, z družbenim ločevanjem, izgubo statusa in diskriminacijo.
KLJUČNE BESEDE: migranti povratniki, družbena stigma, Covid-19, Bangladeš, Italija
Več ...
Izbruh pandemije koronavirusa je po vsem svetu povečal socialno diskriminacijo migrantov. Medtem ko je njihova stigmatizacija zaradi Covida-19 v državah gostiteljicah pritegnila precejšnjo pozornost medijev in akademske sfere, se skoraj nihče ni ukvarjal s socialno stigmo, s katero se soočajo migranti povratniki v deželah v razvoju, kot je na primer Bangladeš. Študija analizira izkušnje bangladeških migrantov povratnikov iz Italije med pandemijo in njihove izkušnje z diskriminacijo in družbenim nadlegovanjem. Z uporabo kvalitativne metode članek zajame družbene izzive udeležencev po povratku, tehnika vzorčenja snežne kepe je namenjena migrantom povratnikom. Avtor se je poglobljeno pogovarjal z dvajsetimi bangladeškimi migranti povratniki iz Italije, ki živijo v četrti Comilla v mestu Chittagong, ki je v Bangladešu največje območje izseljevanja.
Študija se opira na konceptualni okvir družbene stigme, ki sta ga razvila Link in Phelan (2001). Njeni zaključki razkrivajo, da so se migranti povratniki po vrnitvi soočali s številnimi družbenimi izzivi, kot so etiketiranje, stereotipizacija, ločevanje, izguba statusa in diskriminacija. Izkazalo se je, da migranti povratniki niso bili deležni skoraj nikakršne moralne ali psihološke podpore s strani svojih družin in družbe. Iz kvalitativnih ugotovitev je razvidno, da migranti povratniki, ki se vračajo zaradi izrednih razmer, poročajo o napačnem razumevanju in sumničenju s strani družinskih članov in sorodnikov. Poročajo tudi o družbenem nadlegovanju in diskriminaciji s strani lokalne skupnosti, kar vse je po povratku pomemben družbeni izziv. Migranti povratniki so bili zaradi splošnega prepričanja, da utegnejo biti prenašalci virusa, diskriminirani na vseh življenjskih področjih. Članek prispeva k boljšemu razumevanju socialnega nadlegovanja in stigmatizacije kot dodatnih težav migrantov povratnikov v deželi, ki jo je pandemija že sicer močno prizadela. Obenem kot zelo pomembno poudarja obravnavo naraščajoče družbene stigme in diskriminacije zaradi Covida-19.