51 / 2020
Janja Žitnik Serafin
Pomen Louisa Adamiča v 21. stoletju
Prispevek uvodoma oriše obseg literature o Louisu Adamiču (1898–1951), najuspešnejšem pisatelju slovenskega izseljenstva. Avtorica nato izpostavi prodornost nekaterih Adamičevih napovedi v delih, ki jih je posvetil svoji rojstni deželi. Temu sledi predstavitev Adamičevih pogledov na svetovne razmere sredi 20. stoletja in na najverjetnejše perspektive njihovega prihodnjega razvoja, ki vključujejo nekatera še danes najaktualnejša vprašanja globalne družbe. Avtorica v prispevku uporablja metodo pregledne raziskave: glavna spoznanja svojih dosedanjih raziskav sooča s spoznanji drugih avtorjev.
KLJUČNE BESEDE: Louis Adamič, ameriška literatura, književnost slovenskih izseljencev, zgodovina 20. stoletja
Več ...
Osrednji cilj prispevka je definirati mesto slovensko-ameriškega pisatelja Louisa Adamiča (1898–1951) v mednarodni kulturni zavesti 21. stoletja ter osvetliti glavne vidike trajne aktualnosti njegovih pogledov v zvezi z družbeno-kulturnimi in s političnimi razmerami v svetu. Avtorica najprej predstavi obseg in glavne značilnosti obstoječe znanstvene, strokovne in poljudne literature o Adamiču ter opredeli pisateljevo mesto v slovenski literarni zgodovini. Nato ugotavlja relevantnost nekaterih Adamičevih napovedi v delih, ki jih je posvetil svoji rojstni deželi. Še bolj aktualni so njegovi pogledi na vprašanja priseljenstva, zato posveti temu področju posebno pozornost. Najnazorneje pa pričajo o Adamičevi trajni aktualnosti njegovi pogledi na tedanje svetovne razmere in perspektive njihovega prihodnjega razvoja. Avtorica sooča glavna spoznanja svojih dosedanjih raziskav s spoznanji drugih avtorjev, s čimer sintetizira rezultat svoje pregledne raziskave.
Znanstvena, strokovna in poljudna literatura o Louisu Adamiču obsega več tisoč člankov, razprav, spremnih besed, knjižnih ocen in komentarjev, predavanj, seminarskih nalog, magistrskih del in doktorskih disertacij, tematskih sklopov v znanstvenih revijah in podobno ter dvanajst knjig večinoma slovenskih in ameriških avtorjev. Čeprav je Adamič pisal v angleščini, je vključen v skoraj vse temeljne preglede slovenskega slovstva od konca šestdesetih let 20. stoletja. Dejstvo je, da velik del Adamičeve literarne snovi, tematike in motivike izhaja iz slovenske – in deloma slovenskoameriške – kulture. Slovensko narodno in kulturno vprašanje zavzemata pomembno mesto v njegovih delih, posvečenih stari domovini; tudi junaki njegovih zgodb so zelo pogosto slovenskega rodu. V svoji najuspešnejši knjigi Vrnitev v rodni kraj s pomočjo dramatičnega kontrastiranja svojega nekdanjega občutka odtujenosti od izvornega prostora in tamkajšnje kulture z novim občutkom navdušene, vitalne pripadnosti vsemu slovenskemu prepričljivo odgovarja na vprašanje o svoji dvonacionalni kulturni vpetosti.
Adamič je bil med najdejavnejšimi ameriškimi družbenimi kritiki tridesetih in štiridesetih let 20. stoletja. Njegova kritika se ne nanaša le na družbeno dogajanje v obeh njegovih domovinah, temveč se posveča tudi vprašanjem globalne družbe, ki vključujejo obravnavo tedanjih socialnih in političnih razmer v svetu ter napovedi za prihodnji družbeni razvoj sveta. Adamičeva dela so odmevala še daleč v 2. polovico 20. stoletja. Nekateri njegovi pogledi in zamisli pa so danes še ravno tako relevantni kot pred mnogimi desetletji, ko jih je prvič objavil, saj zajemajo glavnino še vedno najaktualnejših vprašanj globalne družbe.