26 / 2007
Jure Gombač
57. mednarodni kongres Zveze za preučevanje begunske problematike po svetu (Association for the Study of the World Refugee problem, AWR), Vilnius, 20.- 24. september 2007
Letos je AWR svoj mednarodni kongres z naslovom »Migracije, azil in manjšine. Evropske in nacionalne perspektive v novi Evropi« postavila v Litvo, natančneje v njeno glavno mesto Vilnius. Izbira kraja kongresa te nevladne, znanstveno orientirane organizacije, ki se že od leta 1951 ukvarja z begunsko problematiko, delovnimi migracijami in manjšinami, ni bila naključna. Baltske države namreč veljajo za članice Evropske unije z visoko mero mobilnosti in velik odstotek Litvancev zaposlitev išče v tujini. Očitno gre za nekakšen nov »laboratorij« za preučevanje migracij in njihovih posledic v državah članicah Evropske unije.
Več ...
V treh dneh so se tako na Mykolas Romeris Universitetas zvrstili raziskovalci, socialni delavci, politiki, finančniki, člani vladnih, nevladnih in mednarodnih organizacij ter interdisciplinarno z različnih kotov osvetlili probleme in izzive, ki se dandanes pojavljajo v zvezi z migracijami v Evropski uniji in širše po svetu. Da bi lahko zajela vso to raznolikost, je bila konferenca tematsko razdeljena na več sklopov. Tako so bili prvi dan na sporedu predvsem mednarodni in evropski pogledi na človekove pravice migrantov, azil, begunce, zakonodajo, povezano z delovnimi, nedokumentirani migranti... Predavatelji so predstavljali svoje izkušnje in spoznanja, ki so jih dobili preko svojega dela pri organizacijah, kot so UNHCR, Rdeči križ, Svet Evrope, SOS Kinderschutzprojektes ter drugih vladnih in nevladnih organizacijah. Drugi dan je bil namenjen referatom, ki so analizirali aktualne dogodke v zvezi z migracijami znotraj posameznih držav članic in nečlanic EU. Tako je bilo moč prisluhniti zanimivemu poskusu primerjave med evropsko in novo ameriško migracijsko politiko, aktualni in drzni analizi delovnih migracij iz baltskih držav ter njihovih nepredvidljivih posledic, predstavljeni pa so bili tudi pregledi migracijskega dogajanja na Madžarskem, Poljskem, v Litvi, Švici, Italiji, Romuniji, Sloveniji, Avstriji, Nemčiji in Indiji. Ti referati so bili bolj družboslovno obarvani in diskusija, ki jim je sledila, se je zavlekla dolgo v noč. Še enkrat se je namreč izkazalo, kako širok je lahko spekter dogajanj, problemov in izzivov, povezanih z migracijami. Udeležencem se je pod vtisom raznolikih primerov, praks zdelo, da se bolj kot reševanje nakopičenih problemov zdi smiselna strpnost in občutljivost ter sprotno uglaševanje sistemov na osnovi spoštovanja človekovih pravic in dostojanstva. Seveda pa takšen dialog vse prevečkrat preglasi kapital, najrazličnejši interesi elit ter največkrat neracionalni strahovi kot posledica nacionalnih mitov.
Sledila je generalna skupščina AWR, kjer so poleg nemške, italijanske, avstrijske, britanske avstralske, švicarske, poljske, turške in madžarske letos lahko glasovali tudi člani na novo ustanovljene slovenske sekcije AWR. Naslednja, 58. konferenca AWR bo potekala v Rimu, glavna tema pa bo najverjetneje posvečena najrazličnejšim prispevkom priseljencev v državah sprejema.