7 / 1996
Irena Gantar Godina
Letno srečanje Zveze evropskih inštitutov za migracije.
Organizatorji srečanja, sodelavci Instytuta Polonijny Jagelonske univerze so za temo srečanja izbrali Migracije Vzhod-Zahod (East-West Migrations) in na srečanje povabili člane AEMI, kar je večina zahodnoevropskih inštitucij, ki se raziskovalno ukvarjajo z migracijami. Tako so v Krakov prispeli štirje predstavniki inštitutov vseh skandinavskih držav, predstavnik Luksemburga, trije iz Nemčije, predstavnika Anglije in Irske, od t.i. “post” držav pa so bili prisotni predstavnik poljskega inštituta, predstavnik Belorusije in dva predstavnika slovenskega Inštituta za izseljenstvo ZRC SAZU, Marjan Drnovšek in podpisana.
Prve ure srečanja so potekale v znamenju “poslovnega” sestanka inštitutov, članov AEMI, na katerem smo sprejeli predvsem načrt za delo v naslednjih dveh letih, 1997-1999. Ni neskromno, če povem, da je predsednik organizacijskega odbora prof. dr. Adam Walaszek posebej pozdravil izid zbornika “Soočenje mita in realnosti izseljencev ob prihodu v novo okolje”, ki ga je jeseni 1996 izdal Inštitut za izseljenstvo ZRC SAZU. Med drugim je bil s simpatijami sprejet predlog podpisane, naj bo leta 1999 srečanje članov AEMI v Sloveniji - v organizaciji Inštituta za izseljenstvo ZRC SAZU.
Več ...
Predstavitve rezultatov raziskav so se začele že popoldne - predavanja so imeli Wladislaw Miodunka, direktor Instytuta Polonijny, ki je predstavil študijo Traditional Areas of Migrations Today, švedski predstavnik Ulf Bcijbom je predstavil referat From Baltic to Trans- -Atlantic Orientation, finski zgodovinar Olavi Koivukangas, ki se sicer ukvarja z zgodovino izseljevanja Fincev v Avstralijo in Novo Zelandijo, pa A Land of Emigrants Becoming a Country of Immigration in 1990’s. Zanimivo predavanje je imel tudi Mikolaj Iwanov, in sicer Deportations of Poles in the Framework of Soviet Forced Expulsions of Nationalities on the Eve and during the World War II Anglež Gordon J. Read iz Liverpoola je prebral referat Where are the Rest: Reflections on the Paucity of Diaries for Jews and Mennonites Travelling East to West, Antoinette Reuter iz Luksemburga pa Skilled Workers Emigration from Eastern Europe to Rhine-Mosella Space. Kot zadnji se je v tem sklopu predstavil Marjan Drnovšek s predavanjem Slovene Emigrants in Europe during the 20th Century, ki je med udeleženci zagotovo vzbudil največ zanimanja in odobravanja, saj je bil eden redkih, ki je podal sintetičen prikaz slovenskega izseljevanja.
S predstavnico Nemčije Karin Schulz, ki bi morala sodelovati tudi na simpoziju Soočenje mita in realnosti ob prihodu izseljencev v novo okolje, ki ga je organiziral Inštitut za izseljenstvo ZRC SAZU v Portorožu maja 1995, se je začel nov sklop predavanj. Govorila je o problemu From East to West: the Galveston Movement.
Podpisana je s predstavitvijo drugačnega problema, problema odhajanja študentov in duhovnikov na Poljsko pred 1914 - s predavanjem The Slovene Priests and Students in Galicia up to 1914, malce izstopala iz celotnega konteksta in s tem morda nakazala, da bi se lahko člani AEMI v prihodnje lotevali tudi manj strogo omejenih tem. Tudi Wolfgang Grams iz Oldenburga je govoril o nemški emigraciji - When Germans were Foreigners: What Germans Can Learn Today from the 19th Century Emigration to the USA. Obenem smo lahko zvedeli za njegov raziskovalno-turislični projekt Roots to the Roots, s katerim namerava organizirati potovanja emigrantov in njihovih potomcev. Z zelo informativnim predavanjem, ki ga je imel predstavnik danskega inštituta Henning Bender z naslovom The Emigration Departure Lists of Emigrants compared with the American Arrival Lists of Immigrants 1850-1900 - The Presentation of Emigrants Databases, seje uradni del srečanja končal. Srečanje članov AEMI je bilo odlično organizirano, za kar ima gotovo največ zaslug prof. dr. Adam Walaszek z Instytuta Polonijny.