7 / 1996
Irena Gantar Godina
Slovene studies Day na SSEES Univerze v Londonu 18. novembra 1995
18. novembra 1995 so na tradicionalnih študijskih dnevih na School of Slavonic and East European Studies univerze v Londonu (pred slovenskimi so bili med drugimi že bolgarski, estonski in romunski) predstavili delček poznavanja slovenske kulture in znanosti angleški slovenisti in trije Slovenci, tudi s pomočjo in predgovorom slovenskega veleposlanika g. Matjaža Šinkovca v Londonu, od tega dve sodelavki Inštituta za izseljenstvo ZRC SAZU. Srečanja so se udeležili študentje, pedagoški delavci univerze, znanstveniki z drugih inštitucij in tudi nekateri tam živeči Slovenci
Več ...
Uvodno je bil predstavljen del slovenske zgodovine; prva je imela predavanje dr. Cathie Carmichel z Univerze v Middlessexu z naslovom The Native’s Return: Johannes Vaikhard von Valvasor as Ethnographer. Imela je zanimivo in duhovito predavanje, katerega osrednji del je bil oris lova na polhe in običajev, povezanih s polharstvom. Mag. Marko Štuhec s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani je imel zagotovo enega najbolj odmevnih predavanj Some Aspects of the Everyday Life of the Nobility in Slovene Lands in the Seventeenth Century; angleškim študentom in drugim poslušalcem je predstavil vsakdanje življenje plemstva v slovenskih deželah v 17. stoletju. Irena Gantar Godina se je osredotočila na Slovence in njihovo razumevanje slovanske vzajemnosti v 19. stoletju (The Slovenes and Slavonic Reciprocity in the Nineteenth Century), ki je morda vzbudil pozornost tudi zaradi predstavitve A. T. Linharta in njegovega razumevanja avstroslavizma.
Drug sklop predavanj je bil osredotočen na slovensko slavistiko. Žal sta pri tem sodelovala samo dva, zato pa najboljša angleška poznavalca slovenistike prof. Harry Leeming in prof. Gerald Stone. Prvi je predstavil Marka Pohlina in Žiga Popoviča kot etimologa v predavanju z naslovom Early Slovene Contributors to Comparative Slavonic Philology, drugi pa je predstavil referat Languages in Contact in the Slovene Lands.
Tretji del - vodil ga je zgodovinar dr. Martyn Rady - je bil za slovenske udeležence najbolj zanimiv, saj smo lahko slišali, kako angleški sociologi, zgodovinarji in politologi presojajo geostrateški in politični položaj Slovenije. Prof. Frank Carter, geograf, je imel sicer najbolj dinamično predavanje z naslovom Slovenia, the Geographical Balance Sheet, toda slovenske udeležence je z njim kar malo razočaral. S sliko in raznimi tabelami je pokazal, da se je njegov čas poznavanja ustavil nekje ob koncu 60. in morda začetku 70. let, saj je bila Slovenija prikazana kot dokaj zaostala agrarna država, pri tabelah pa je Slovenijo obravnaval še kot del Jugoslavije, razen v primeru prikaza brutto dohodka, kjer je našo državo primerjal z ostalimi vzhodnimi postkomunističnimi državami. Veliko poznavanje slovenske zgodovine in problemov slovenske manjšine na Koroškem je v svojem referatu The Politics of Assimilation: Slovenes in Austria 1945-60 pokazal zgodovinar Robert G. Knight z univerze Loughsborough, ki ga nekateri poznamo še iz časa, ko je zbiral gradivo tudi v Ljubljani. Slovenska sociologinja mag. Marina Lukšič Hacin z Inštituta za izseljenstvo ZRC SAZU je, kljub tremi, odlično opisala problem resocializacije med slovenskimi emigranti (Resocialization - acculturation of Slovene Emigrants) in s svojim referatom izzvala veliko zanimanja. Zadnji je nastopil dr. James Gow z referatom Slovene Politics and Security, ki je prav tako kot Robert Knight, pokazal izjemno poznavanje geostrateškega položaja slovenske države in aktualnih dilem slovenske politike. Svoj prispevek je zaokrožil z razprtjem političnih alternativ in z drznim poskusom napovedi o uspehu trenutne politične usmeritve.
Slovenski študijski dan na univerzi v Londonu je bil gotovo eden od pomembnejših prispevkov pri seznanjanju angleške strokovne javnosti s slovensko kulturo, znanostjo in politiko. Samo srečanje je imelo velik pomen tudi zaradi trenutnih prizadevanj akademskih krogov in slovenskega veleposlaništva v Londonu, da bi na SSEES ustanovili katedro za slovenistiko.