42 / 2015
Francesco Della Puppa
Dom med bidesh in shodesh: domestifikacija življenjskih prostorov, identiteta in spolne izkušnje v bangladeški diaspori
IZVLEČEK
Članek se ukvarja s stanovanjskimi strategijami in spreminjanji življenjskih stilov bangladeškega prebivalstva v majhnem mestu v severovzhodni Italiji. Analizira ponovno uporabo in domestifikacijo vsakodnevnih javnih prostorov, da bi raziskal, kako je bidesh (tujina) preobražena v shodesh, prostor domačnosti. Vzporedni proces ponovne uporabe poteka tudi v zasebni sferi. V vedno težjih ekonomskih pogojih zadovoljujejo družinsko usmerjene potrebe priseljencev različne oblike sobivanja. Proces ni brez protislovij. Na primer, ponovna združitev družine omogoča moškim, da okrepijo pomembno sestavino svojega emocionalnega sveta in pozdravijo osamljenost, ki jo povzroči migracija. Za ženske pa lahko združitev družine pomeni, da doživljajo svoj novi dom kot ambivalentni prostor samote. Članek osvetljuje tudi razliko v razumevanju »doma« in »domovine« med moškimi in ženskami, da bi lahko pojasnil razvoj njihovih načinov, kako »se počutijo doma«.
KLJUČNE BESEDE: bangladeška diaspora, severovzhodna Italija, spol, ustvarjanje doma, vsakodnevno življenje
Več ...
POVZETEK
DOM MED BIDESH IN SHODESH: DOMESTIFIKACIJA ŽIVLJENJSKIH PROSTOROV, IDENTITETA IN SPOLNE IZKUŠNJE V BANGLADEŠKI DIASPORI
Francesco DELLA PUPPA
Vedno večje število socioloških razprav se ukvarja z ustvarjanjem in preoblikovanjem domačih prostorov migrantskega prebivalstva. Včasih je ta razsežnost migracijske izkušnje analizirana preko soočenja raznovrstnih načinov ustvarjanja doma z emocionalno konstrukcijo »počutiti se doma«. Članek se ukvarja s stanovanjskimi strategijami in spreminjanji življenjskih stilov bangladeškega prebivalstva v majhnem mestu v severovzhodni Italiji v kontekstu velike koncentracije priseljencev in politike nativizma: Alte Ceccato je del Montecchio Maggiore, provinca Vicenza. Za to področje in za Montecchio Maggiore je značilna visoka stopnja priseljenega prebivalstva (20 odstotkov). V naselju Alte predstavljajo neitalijanski državljani tretjino od 6804 prebivalcev, od tega jih je polovica iz Bangladeša in med njimi je 38 odstotkov žensk.
Članek analizira ponovno uporabo in »domestifikacijo« vsakodnevnih javnih prostorov, kot so trgi in parki, da bi raziskal, kako je bidesh (tujina v jeziku bangla) preobražena v shodesh, prostor domačnosti. Vzporedni proces ponovne uporabe poteka na zasebni ravni, saj postajajo domači prostori in procesi ustvarjanja doma odločilni za preživetje migrantske skupnosti. V vedno težjih ekonomskih pogojih zadovoljujejo družinsko usmerjene potrebe priseljencev različne oblike družinskega sobivanja in rekompozicije. Proces ni brez protislovij. Na primer, ponovna združitev družine omogoča moškim, da okrepijo pomembno sestavino svojega emocionalnega sveta in pozdravijo osamljenost, ki jo povzroči migracija. Za ženske pa lahko združitev družine pomeni, da doživljajo svoj novi dom kot ambivalentno »zlato kletko« ali kraj samote. Članek osvetljuje tudi razliko v razumevanju »doma« in »domovine« med moškimi in ženskami, da bi lahko pojasnil razvoj njihovih načinov, kako »se počutijo doma«.
Prispevek je objavljen v angleškem jeziku.