43 / 2016
Asja Pehar
Dejavniki socialne integracije priseljencev v Španiji med teorijo in prakso: primer mesta Jerez de la Frontera
IZVLEČEK
Španija je vedno zavzemala velik del mednarodnih migracijskih tokov. Najsi bo to odseljevanje ali priseljevanje, veliko Špancev je svoj dom našlo v tujini, prav tako pa je Španija postala nov dom za državljane mnogih držav, pri čemer se pričujoča raziskava osredotoča na slednje. Članek preučuje špansko priseljensko zakonodajo in integracijo priseljencev. Pri tem se predvsem posveča dejavnikom socialne vključenosti in uspešnosti integracije v špansko družbo. Jedro predstavlja analiza rezultatov desetih poglobljenih intervjujev s priseljenci različnih kulturnih in narodnostnih ozadij, pri čemer vsi vprašani prebivajo v mestu Jerez de la Frontera. Dodatno so predstavljeni rezultati analize treh poglobljenih intervjujev z zaposlenimi, ki delajo s priseljenci. Večina slednjih pride pripravljenih. V Španiji že imajo prijatelje ali sorodnike, ki jih podpirajo finančno, pri pridobivanju bivalnih in delovnih dovoljenj ter jim tako pomagajo pri vključevanju v družbo in pri iskanju dela.
KLJUČNE BESEDE: španska priseljenska zakonodaja, integracija priseljencev, razlogi za migracije, Jerez de la Frontera, poglobljeni intervjuji
Več ...
POVZETEK
DEJAVNIKI SOCIALNE INTEGRACIJE PRISELJENCEV V ŠPANIJI MED TEORIJO IN PRAKSO: PRIMER MESTA JEREZ DE LA FRONTERA
Asja PEHAR
Pričujoči članek preučuje dejavnike, ki vplivajo na integracijo migrantov v mestu južne Španije, Jerez de la Frontera. Skozi oris zgodovine migracij v Španiji, španske priseljenske zakonodaje in področja integracije migrantov so predstavljene nekatere značilnosti sodobnih migracij v Španiji. V ospredje raziskave so postavljene tri skupine dejavnikov: (1) španska priseljenska zakonodaja in predpisi, (2) socialne integracijske dejavnosti, (3) razlogi za migracijo v povezavi z migrantskimi družbenimi omrežji. Medtem ko igra veliko vlogo pri pridobivanju dovoljenj za bivanje in delovnih dovoljenj migrantov izvor oziroma državljanstvo (državljani t. i. razvitih držav – članice EU, ZDA, lažje pridobijo npr. dovoljenje za bivanje kot državljani t. i. nerazvitih držav), so še večjega pomena njegova finančna sredstva, s katerimi lahko dokaže, da je sposoben sam skrbeti zase in za svojo družino, če je slednja migrirala za njim in tako ne bo v breme državi. Ker večina migrantov tovrstnih sredstev nima, mora za pridobitev dovoljenj predložiti pogodbo o zaposlitvi, kar pa je z visoko stopnjo brezposelnosti v Španiji težko dosegljiv kriterij. Tako se veliko migrantov znajde v položaju z neurejenimi dokumenti in delom na črno. Posledično je otežena oziroma onemogočena tudi njihova integracija v širše družbeno okolje, manj se udeležujejo tečajev španskega jezika in drugih aktivnosti, ki bi jim olajšale socialno integracijo. Članek skozi poglobljene intervjuje s strokovnjaki in z migranti različnih narodnosti ugotavlja, da je brezposelnost ena izmed večjih težav, s katero se soočajo migranti v Jerezu in ta tudi najbolj otežuje njihovo socialno in ekonomsko integracijo. Vrzel v integraciji, ki nastane zaradi pomanjkanja zaposlitev, skušajo zapolniti tako lokalne občinske kot tudi nevladne organizacije z aktivnostmi, računalniškimi in jezikovnimi tečaji ter usposabljanji. Tovrstnih aktivnosti se sicer pogosteje udeležujejo migranti, ki so odšli prostovoljno; ti se tudi hitreje in lažje integrirajo. Veliko jih je namreč v Španiji že vzpostavilo stike oziroma že poznajo nekoga iz širše ali ožje družine, ki jim nato pri prihodu v novo okolje pomaga pri pridobivanju dovoljenj in nadaljnji integraciji.
Prispevek je objavljen v angleškem jeziku.