Slovensko kulturno in športno društvo Bled iz Essna (predsednik Anton Špiler) je v povezavi s Koordinacijskim odborom v južni Nemčiji (predsednica Gabrijela Žagar) organiziralo 18. posvet Slovencev, živečih v Nemčiji (Baasem, 15.–17. 3. 2013).
Predavatelji, vodje delavnic in udeleženci posveta iz Nemčije in Slovenije so se začeli v hostlu v Baasmu zbirati v petek popoldne. Običajno se začnejo delavnice izvajati že v petek zvečer, a so tokrat odpadle; nekateri vodje delavnic, ki so prihajali iz Slovenije, so zaradi stavke na letališču v Düsseldorfu prišli v Baasem šele pozno zvečer. Z delavnicami so tako začeli v soboto zjutraj, in sicer: folklora (Vasja Samec), petje (Damijana Arlati), retorika in vodenje sestankov (Irena Fištravec Polak), dramske igre/ branje in recitiranje (Tone Partljič), glasba: igranje harmonike (Matej Banovšek), urejanje spletnih strani (Igor Križnar); največ udeležencev in udeleženk je imela folklorna delavnica.
Več ...
V soboto zjutraj so posvet odprli in nas pozdravili: Anton Špiler, predsednik Slovenskega kulturnega in športnega društva Bled iz Essna; Jože Pahič, koordinator slovenskih društev v južni Nemčiji; Franc Pukšič, predsednik Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu v Državnem zboru Republike Slovenije; Matjaž Longar, državni sekretar na Uradu Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu; Matjaž Marko, začasni odpravnik poslov, Veleposlaništvo Republike Slovenije v Berlinu. Večina udeležencev posveta se je nato udeležila delavnic, nekateri so prisluhnili predavanjem.
Matjaž Marko in Andreja Horvat, vicekonzulka z Generalnega konzulata Republike Slovenije v Münchnu, sta predstavila aktualne teme na konzularnem področju (izdaja osebnih izkaznic, spremembe glede stalnega bivališča). Matjaž Marko je tudi povedal, da se v Berlinu zaradi premajhnega števila članov po 30 letih ukinja slovensko društvo. Martina Tomšič, učiteljica dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture v Severnem Porenju-Vestfaliji, je spregovorila o prihodnosti slovenskega dopolnilnega pouka v ZRN. V Nemčiji je zaposlenih šest učiteljev in učiteljic slovenščine: v šolskem letu 2012/13 poučujejo 400 udeležencev, od tega 277 otrok in 127 odraslih. Pouk slovenščine v Nemčiji ni ocenjen, udeleženci pa dobijo potrdilo o udeležbi. Tilen Čuk, strokovni sodelavec Slovenske izseljenske matice, je predstavil izkušnje in ponudil pomoč pri urejanju nepremičninskih zadev v Sloveniji za Slovence po svetu. Dr. Zvone Štrubelj je predaval o gibanju Svetovni etos, katerega utemeljitelj je dr. Hans Küng; od leta 2012 je na Univerzi v Tübingenu tudi katedra za svetovni etos. Marijanca Ajša Vižintin (ISIM ZRC SAZU) je predavala o položaju otrok v selitvenih procesih ter razvijanju medkulturne zmožnosti.
Zvečer so se udeleženci nekaterih delavnic predstavili v kulturnem programu, ki ga je povezovala Irena Fištravec Polak. Folklorniki so med drugim zaplesali belokranjski ljudski ples Zeleni Jurij, s katerim so se simbolično poslovili od zime in pozdravili pomlad. Udeleženci dramske igre so zaigrali odlomek iz Levstikovega Martina Krpana, zapel je pevski zbor. Avtorska pesem Roža dr. Zvoneta Štrublja je bila po- klon spominu na preminula udeleženca 17. posveta (Bad Urach 2012): spomnili smo se Olge Habjanič, nekdanje predsednice Slovenskega kulturnega in športnega društva Drava Augsburg, in Slavka Emerši- ča, lanskoletnega vodje dramske delavnice. Kulturni program se je končal s skupno pesmijo, druženje pa se je ob glasbeni spremljavi ansambla Fantje izpod Lisce nadaljevalo do zgodnjih jutranjih ur.
V nedeljo dopoldne je Lojze Peterle spregovoril o Sloveniji ter njeni vlogi v Evropski skupnosti. Gabrijela Žagar, sicer tudi predsednica Koordinacijskega odbora za južno Nemčijo, je bila leta 2012 imenovana za predstavnico Sveta Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu. Ena od 13 predstavnikov Slovencev, živečih po svetu (štirje predstavniki so iz Evrope, med njimi dva z območja nekdanje SFR Jugoslavije; trije so iz Južne Amerike, med njimi dva iz Argentine; trije so iz Severne Amerike, med njimi eden iz Kanade; dva pa iz Avstralije; eden je predstavnik Slovencev, živečih v preostalih državah na drugih celinah) je predstavila svoje delo in pomen Sveta za Slovence po svetu. To je stalno posvetovalno telo Vlade Republike Slovenije, ki sodeluje pri oblikovanju in izvajanju politike ter pripravi strategije na področju skrbi za Slovence po svetu (Zakon o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja, UL RS 43/2006).
Na poti iz Baasma v Slovenijo smo se ustavili na AFA-sejmu v Augsburgu (Augsburg, 16.–24. 3. 2013). Na gospodarskem spomladanskem sejmu so se v sedmih dvoranah razstavišča predstavljala številna južnonemška podjetja s področja gradbeništva, notranje in zunanje opreme, mode, kulinarike, športa, računalništva, avtomobilske industrije, turizma idr. Našo pozornost je pritegnila četrta dvorana, v kateri se je predstavljal »Mednarodni Augsburg«, saj živi, kot piše v sejemskem časopisu, v Augsburgu več kot 140 različnih narodnosti. Da je 'Augsburg res pisan' (Augsburg ist bunt!, AFA Magazin 2013: 16, 17), dokazuje okoli 20 kulturnih in/ali športnih društev, ki so se predstavljala na stojnicah: albansko, ameriško, italijansko, kirgistansko, korejsko, slovensko, srbsko, tajsko, tunizijsko, vietnamsko, več turških društev in drugi. Med slovenskimi društvi z juga Nemčije se je predstavljalo Slovensko kulturno in špor- tno društvo Drava Augsburg s predsednikom Francem Kolmanom. Poleg vin iz Goriških brd so ponujali obiskovalcem še kraški pršut – in številne turistične kataloge o Sloveniji (gore, kolesarstvo, terme, kampi idr.). Italija je bila na sejmu posebna gostja, zato se je na več različnih stojnicah predstavljala s kulinariko in z drugimi izdelki nemških Italijanov. Predstavljale so se tudi organizacije, ki novim priseljencem nu- dijo informacije ter podporo pri vključevanju v nemško družbo (Integrationsbeirat der Stadt Augsburg, Fachstelle für Integration und interkulturelle Arbeit, Europe Direct Informationszentrum München). Vsekakor zanimiv preplet gospodarstva, turizma in medkulturnega dialoga, vreden posnemanja.
Prispevek o 18. posvetu Slovencev, živečih v Nemčiji, je bil objavljen tudi na RTV SLO (http://tvslo. si/predvajaj/dnevnik/ava2.161400878/, 17. 3. 2013, od 13. minute naprej). O dejavnostih Slovenskega kulturnega in športnega društva Bled iz Essna in Koordinacijskega odbora (slovenskih društev) za južno Nemčijo si lahko preberete več na spletnih straneh http://www.sksd-bled.de/slo/index.php oz. http:// koslovenija.wordpress.com/drustva/, mi pa se veselimo naslednjega, že 19. posveta Slovencev, živečih v Nemčiji. Pred tem se bodo nemški Slovenci srečali še na drugi vsakoletni skupni prireditvi, in sicer na 27. Slovenski folkloriadi v Nemčiji, ki bo 21. 9. 2013 v Augsburgu.
Marijanca Ajša Vižintin